PPC specialista má dnes mnoho možností, jak získat automatizovaně data z Google Ads. Bohužel skripty, doplňky založené na App skriptu a další metody mají mnohá omezení. Navíc ne všichni PPCčkaři rádi editují zdrojový kód. PPC Robot všechny tyto nedostatky eliminuje a přináší následující výhody:
V tomto článku si projdeme:
V prvním kroku se podíváme na základní nastavení nástroje. Podíváme se, jak si nastavit e-mailové notifikace, přidat účty a nastavit jim rozpočet.
V sekci “Settings > Notifications” je možné nastavit pravidelné denní notifikace. Nástroj seskupí upozornění a v denní frekvenci je zašle na Vámi definovaný e-mail. Je možné si vybrat, jaké typy notifikací chcete dostávat, například si nechat posílat pouze chyby z URL checkeru. Všechny notifikace samozřejmě vidíte i v rozhraní Robota.
V sekci “Accounts > Add Account” je možné přidat Sklik účet pomocí Sklik API klíčem, který naleznete v nastavení Vašeho Skliku. Díky tomu můžete pak používat dostupné Sklik reporty pro všechny Vaše Sklik účty.
V první fázi také doporučujeme nastavit typ účtu, výkonnostní cíle a rozpočty pro jednotlivé účty.
Nastavení je k dispozici v sekci “Accounts” po vybrání Vašeho přihlašovacího účtu.
V rámci účtu je možné nastavit:
Robot díky tomu automaticky použije toto nastavení v reportech, například v Managed Accounts reportu zabarví automaticky PNO metriky podle cíle účtu.
Dalším krokem by mělo být nastavení jednotlivých reportů.
URL checker jsme přidali jako první report, protože jde o základní kontrolu pro každého PPC specialistu. Inzerce na chybové stránky, přesměrování a serverové chyby potkala bohužel každého z nás a URL checker je vynikající nástroj, jak takové chyby včas odhalit.
URL checker je v nástroji připravený pro Google Ads a Seznam Sklik.
PPC Robot načte všechny URL adresy v účtu, ať jsou kdekoliv (reklamy, klíčová slova, rozšíření). Zkontroluje odezvu všech unikátních URL.
Jakmile zkontroluje všechny URL adresy ve Vašem reklamním účtu, mohou nastat tyto situace:
Počítáme s tím, že URL checker pustíte na desítky účtů zároveň. Cílem je tedy notifikovat pouze v případě chyby.
PPC specialisté často nepovažují přesměrování typu 301 za problém. Pokud je server webu, na který inzerujete, nastaven správně, není to vážný problém, který by byl potřeba přednostně řešit.
Bohužel se ale často stává, že server správně nastavený není. Kvůli tomu může dojít u 301/302 URL adres ke dvěma nejběžnějším situacím:
Na tuto chybu nejsou náchylné jen stránky s přesměrováním, ale lze se s ní setkat i na běžných stránkách s 200.
PPC Robot testuje všechny URL adresy, jestli po přidání parametrů nekončí inzerent na 404, případně zda-li server neodstraňuje parametry pro správné měření. V případě chyby se vše dozvíte v rámci notifikací a v reportu.
Kromě výše popsaného nástroj zobrazuje tabulku přesměrovných URL a jejich cílových URL. Díky tomu si můžete hromadně přes Google Ads editor přesměrované URL upravit.
V základním nastavení není většinou nutné nic upravovat. Můžete se však rozhodnout, zda:
Pokročilé volby jsou určené především pro různé speciální situace. V dalším kroku pouze hromadně označíte účty, které chcete kontrolovat a jak často (doporučujeme nastavit automatické spuštění 1x denně) a vše je hotovo. Je vhodné si první běh URL checkeru ohlídat ručně pro případné doladění parametrů. U větších webů může běh reportu trvat velmi dlouho, stránku s běžícím reportem však můžete bez obav zavřít a vrátit se k ní později.
Nastavení URL checker je snadné, přesto si níže můžete stáhnout doporučené konfigurace.
Doporučujeme URL Checker používat pravidelně pro všechny spravované účty.
Podrobnému nastavení URL checkeru se věnuje samostatný článek.
Každý PPC specialista by měl denně kontrolovat výkon svých účtů. S větším počtem účtů však náročnost tohoto úkonu dramaticky stoupá. Managed Accounts report proto nabízí možnost reportovat na jednom listu výkon všech Vašich účtů. Můžete tak snadno každé ráno zkontrolovat výkyvy, včerejší výkon, meziroční porovnání, trend PNO za posledních pár týdnů a mnoho dalších metrik. Robot má v sobě přes 100 vlastních metrik, díky nimž tak můžete vidět vedle sebe třeba PNO za různá časová období nebo jeho vývoj v grafu, ačkoliv tyto metriky nejsou dostupné přímo v API jednotlivých reklamních systémů.
Managed Accounts report je dostupný pro Google Ads i Seznam Sklik. Reporty pro oba systémy jsou si velmi podobné, jsou zde však drobné rozdíly podle toho, co dané API nabízí, například Sklik nabízí stav kreditu v účtu.
V základním nastavení je vybráno několik nejpoužívanějších metrik. Doporučujeme nastavení přizpůsobit podle toho, zda je klientem e-shop, nebo běžný web. Ideální je proto si udělat 2 Managed account reporty podle typu a každý dále pro Google Ads a pro Seznam Sklik. Máte na výběr široké spektrum metrik, které se Vám mohou hodit, jelikož každý typ businessu má své potřeby.
Pro přehlednost výsledného reportu je vhodné si nastavit podmíněné formátování na sloupce, které jsou pro vás nejdůležitější. Nastavíte tak barevné zvýraznění určitých hodnot v rámci reportu. Pokud máte v Accounts Settings nastavený cíl klienta, metriky jako CPA nebo PNO se Vám formátují automaticky. Ostatní je možné si nastavit ručně - například v případě, že Cost Yesterday = 0, chceme aby hodnota byla červená. Nebo když máme meziročně méně obratu, aby hodnoty byly červené a naopak.
Pokud nějaká hodnota vybočí z požadovaného rozsahu, chceme se o tom dozvědět. Proto je v reportu možné nastavit si vlastní notifikace, které obdržíte e-mailem a uvidíte je v notifikačním centru Robota.
Můžeme například nastavit notifikaci, když Cena za včerejší den je menší než 1. PPC Robot pak tuto skutečnost dá vědět v rámci notifikačního centra a pokud je nastaveno zasílání denního souhrnu, přijde i do e-mailu.
MCC report využívá pro barevné formátování cíl a typ účtu, který je možné nastavit v sekci “Accounts”. Je možné nastavit měsíční budget, se kterým bude počítat metrika predicted cost, která odhaduje náklady na konci měsíce. Dále typ účtu (Website, E-commerce Website), podle které nástroj bere v potaz buď cenu konverze (CPA), a nebo PNO, případně Hodnotu konverzí / cenu.
V posledním kroku se již pouze nastaví, na jaké účty report nasadit. Můžete zvolit konkrétní výběr účtů, nebo použít štítky v Google Ads (v Skliku tato funkcionalita bohužel není).
Pokud používáte shopping kampaně v Google Ads, pomůže vám tento report je prozkoumat z různých úhlů pohledu bez ohledu na strukturu kampaní. Můžete pomocí něj dokonce i sledovat výkon Smart Shopping kampaní.
V tomto reportu PPC Robot přes Google Ads API stahuje výkon ID produktů za Vámi zvolené období. Díky tomu například jednoduše můžete:
Nastavení je velmi jednoduché. Stačí pouze zvolit časové období a vybrat účty, na které chcete report nasadit.
Celkově report dává ucelený přehled o trendech produktů v shoppingu, odhaluje problémy a pomáhá Vám navrhnout správnou strukturu kampaní bez ohledu na to, jaký typ optimalizace zvolíte.
Custom reporting Vám umožňuje vytvářet vlastní přehledy pro Google Ads a Seznam Sklik, které odpovídají Vašemu workflow. V nástroji je možné reportovat všechny zásadní části obou reklamních systémů a navíc i naše vlastní metriky (meziroční porovnání, grafy v buňce, QS na úrovni kampaně / sestavy apod.).
Stejně jako u většiny dalších reportů v PPC Robotovi, lze i Custom report hromadně nasadit a editovat na více účtech. To je hlavní výhoda oproti běžně používaným skriptům.
Pokud jste Custom report nasadili na stovky účtů, nemusíte se bát, že by následná editace byla komplikovaná. Při editaci si totiž můžete zvolit, zda úpravy nasadíte pouze na právě upravovaný reportu, použijete jej hromadně na všechny reporty, se kterými byl původně vytvořen, a nebo si vyberete pouze část účtů.
U custom reportů podporujeme oba reklamní systémy. Projdeme si zvlášť Seznam Sklik a Google Ads, protože každý má svá specifika.
Hlavní výhody:
Uvedený příklad dává PPC specialistovi představu o trendech a výkonu účtu na různých úrovních. K tomu nám pomohou grafy v buňkách (Cost sparkline 12 weeks a to samé pro konverze), meziroční rozdíl v PNO a konverzích. Pojďme se podívat na využití tohoto reportu v praxi:
Při vytváření reportu je možné podmíněné formátovat na základě určité podmínky, nebo použít gradient. To vám pomůže se v reportu snáze orientovat. Nastavené formátování bude použito i při exportu do Microsoft Excelu a nebudete jej muset vytvářet ručně. V rámci exportu umí Robot i ukotvit příčky tabulky.
Vámi zvolená pravidla můžete použít nejen na podmíněné formátování, ale i v notifikacích a nechat se tak automaticky upozornit, když nějaká hodnota vybočí z definových mezí.
V ukázkovém reportu na listu “Kampaně 90 dnů” můžete vidět 2 podmínky pro notifikace. Jedna se aktivuje v případě, že zobrazení kampaně za včerejší den = 0 a zároveň konverze u kampaně za 7 dnů > 1. Notifikace vám tak přijde v případě problému v kampani - například zamítnuté inzeráty nebo nefunkční PLA.
Druhá notifikace se aktivuje, pokud cena > 1000 a PNO (za 90 dnů v tomto případě) < 10 % a zároveň je PNO tento měsíce horší než 10 %. Dražší kampaně s horším trendem PNO jsou tak rychle odhaleny.
Pokud máte nastavené e-mailové upozornění, přijde vám upozornění na e-mail. Všechny notifikace samozřejmě vždy uvidíte i v notifikačním centru PPC Robota.
U reportů v rozhraní na první pohled vidíte, zda u nich byl nějaký "warning" - upozornění nebo chyba. Podle sloupce s touto informací lze filtrovat a podle počtu problémů i řadit.
Pokud si u svých účtů nastavíte zásadní notifikace na trendy, propady a příležitosti na více úrovních, jednoduše vyřešíte rychlou kontrolu účtů.
Možnosti Google Ads API jsou v případě custom reportingu širší a oproti Skliku se odlišují především v těchto bodech:
Při přípravě custom reportů v Google Ads využijete především následující "Report Types":
Nejdříve doporučujeme nastavit si notifikace na e-mail, přidat Sklik účet a u jednotlivých accountů nastavit jejich rozpočet, typ webu a cíle (CPA/ROAS).
Poté je vhodné si nastavit základní reporty, mezi které patří především URL Checker a Managed Account Report. První běh URL checkeru je vhodné spustit ručně a případně doladit parametry podle cílového webu, poté již URL checkerem kontrolujte pravidelně všechny účty automaticky. Managed Account Reporty je vhodné mít 4 - vždy podle toho, zda se jedná o e-shop, nebo běžný web v kombinaci pro obě reklamní sítě.
Další typy reportů nastavte především podle vašich potřeb. Pokud používáte shopping kampaně, určitě vyzkoušejte náš Shopping audit report. Pokud vás zajímají nějaké konkrétní údaje, které v připravených reportech dostupné nejsou, stoprocentě je naleznete za pomoci Custom reportů.