Jak pomocí Power Query vygenerovat PLA kampaně pro Sklik

V tomto návodu si ukážeme, jak automatizovaně tvořit PLA kampaně pro Sklik pomocí reportu aktivních kampaní z PPC Robota a Power Query v Excelu. Prvotní nastavení se možná bude zdát trochu složité, ale rozhodně se vyplatí jím projít, protože všechny příští updaty budou otázkou jen několika kliků.

Krok 1: Příprava podkladů

Krok 2: Nastavení reportu v PPC Robotovi

1. V rozhraní PPC Robota si vytvořte nový Sklik "Custom Report".

2. Ve spodní části obrazovky klikněte na “Upload parameters from file” a nahrajte staženou JSON šablonu.

3. Pokačujte na další obrazovku, pojmenujte svůj repor, ponechte typ výstupu Google Spreadsheets, nastavte jak často chcete report spouštět (jak často budete aktualizovat kampaně v Skliku) a nakonec vyberte účty, pro které budete Power Query vytvářet.

4. Po vytvoření report spusťte.

5. Otevřete výsledný report v Google Spreadsheets a klikněte “Share” a “Get shareable link”, nakonec na “Done”. Vygenerovaný odkaz nepotřebujete, nastavení je však nutné, aby ho bylo později možné stáhnout v CSV přímo z Power Query.

6. Nyní je nutné získat odkaz pro stažení listu z Google Sheets jako CSV. To uděláte tak, že upravíte URL právě prohlíženého listu a nahradíte /edit za /export?format=csv

7. Alternativní postup je export souboru z menu File > Download as > Comma-separated values a zkopírování původního URL staženého CSV v seznamu stažených souborů v prohlížeči Chrome přes pravé tlačítko.

8. Uložte si získané URL souboru "Sklik Output for PQ" pro pozdější využití (například do poznámkového bloku nebo do Wordu)

Krok 3: Úprava dat šablony v Google Sheets

1. Pokud jste tak ještě neučinili, vytvořte si kopii naší Google Sheets Power Query předlohy. To uděláte jednoduše tak, že po jejím otevření v menu zvolíte File > Make a copy a tím se přidá do vašeho Google Drive.

2. Nyní bude ve vaší Power Query předloze potřeba nastavit několik hodnot. Na listu Availability můžete ponechat naše výchozí hodnoty dostupnosti, nebo odstranit ty, které nepoužíváte.  Poznámka: všechny hodnoty jsou už v tvaru, který Sklik vyžaduje, není třeba přidávat žádné další.

3. Na listu "Price Ranges" si můžete podle našeho vzoru připravit cenová rozpětí, která podle kterých budete chtít vytvořit skupiny v Skliku. Doporučujeme používat pouze 2-5 skupin. Pokud je váš feed obsáhlý, volte skupin spíše méně.

4. Na listu "Product and Ad Groups Output Format" si podle potřeby můžete změnit jméno kampaně a rozpočet.

5. Je třeba opět povolit sdílení sešitu - stejně jako v kroku 2 - 5.

6. Nyní bude potřeba získat URL pro exporty všech 4 listů sešitu. Získejte URL všech 4 listů (Availability, Price Range, Product Group Output Format, Ad Group Output Format) - budou se lišit pouze parametrem #gid. Proveďte náhradu /edit za /export?format=csv - stejně jako v kroku 2 - 6. Případně můžete použít alternativní metodu 2 - 7.

7. Všechny 4 získané URL si uložte na později.

Krok 4: Import dat do šablony v Excelu

Poznámka: budete využívat funkce Power Query, která je dostupná pouze ve Windows verzi Excelu

1. V Excelu otevřete naší šablonu "Brand Availability Price Template" a na záložce Data klikněte na “Queries & Connections”.  Pokud vidíte varování “SECURITY WARNING External Data Connections have been disabled” povolte je kliknutím na “Enable Content”.

2. V panelu "Queries & Connections" dvojklikněte na “***Zbozi Feed”, otevře se Power Query Editor.

3. Pokud uvidíte toto varování, klikněte na “OK”

4. V levé části editoru uvidíte všechny dotazy - ty začínající na “***” budou vyžadovat vaši pozornost.

5. Budem pokračovat shora dolů - “***Zbozi Feed”.  Na pravé straně pod jednotlivými kroky "APPLIED STEPS", klikněte na “Source”. V prostřední části obrazovky uvidíte pole pro vzorec, ten bude potřebovat upravit. Místo řetězce INSERT FEED HERE vložte URL vašeho Zboží feedu (pozor na uvozovky, musí být z obou stran řetězce).

Poznámka: v některých verzích Excelu se vám místo pole pro vzorec otevře dialogové okno, kde bude možné data vyplnit mnohem pohodlněji.

6. Pokračujte na další položku “***Availability” v seznamu dotazů. Opět klikněte na “Source” a nahraďte řetězec INSERT AVAILABILITY GOOGLE SHEET URL HERE za URL pro export listu Availibility z Google SpreadSheets z kroku 3 - 6.

7. Stejný úkon proveďte s “***Price Ranges”. V “Source” nahraďte INSERT PRICE RANGES GOOGLE SHEET URL HERE
za URL pro export listu Price Ranges z Google SpreadSheets z kroku 3 - 6.

8. Pokračujte s “***Product Groups Output Format”. V “Source” nahraďte INSERT PRODUCT GROUPS OUTPUT FORMAT GOOGLE SHEET URL HERE za URL pro export listu Product Groups Output Format z Google SpreadSheets z kroku 3 - 6. .

9. Stejně postupujte s “***Ad Groups Output Format” a v “Source” nahraďte INSERT AD GROUPS OUTPUT FORMAT GOOGLE SHEET URL HERE za URL pro export listu Ad Groups Output Format z Google SpreadSheets z kroku 3 - 6.

10. Dále budeme pokračovat na “***Current Groups Sklik”, opět klikněte na “Source” a nahraďte INSERT CURRENT GROUPS SKLIK GOOGLE SHEET URL HERE za URL reportu z PPC robota "Sklik Output for PQ", který jste získali v kroku 2 - 6.

11. Poslední úpravu je potřeba provést v “***Product Group Data”. Tentokrát ale musíme kliknout na “***INSERT SHOP INFO HERE” v seznamu kroků vpravo. V poli pro úpravu vzorce nahradíme text INSERT SHOP INFO HERE za PLA shop info pro vybraného klienta v Skliku. Formát je následující - za ##### dosaďte ID zákazníka:  zbozi:#####:Customer

12. Nyní je vše připravené a můžeme aktualizovat všechna data kliknutím na Refresh Preview > Refresh All.  Pokud jsou feedy větší, může operace trvat několik minut.

13. Power Query Editor zavřít křížkem v pravém horním rohu a v dialogovém okně potvrdíme zachování změn kliknutím na “Keep”.

14. Všechnu náročnou práci máme za sebou. Power Query je připravená. Jediné co budeme muset příště udělat je aktualizovat data v Excelu kliknutím na tlačítko Refresh All > Refresh All na záložce Data.

Krok 5: Import do Skliku

1. Zbývá nám už jen exportovat 4 listy z Excelu do Skliku. Musíme si jednotlivé listy uložit jako CSV s formátováním UTF-8.

2. Otevřete si správný účet v Skliku a zvolte Tools > Campaign import.

3. Klikněte na “Read file” a vyberte první .csv soubor z listu Ad Groups Output Desktop (je třeba ho nahrát před Product Groups). Jakmile je nahraný, tak ho vyberte a vyberte UTF-8 v nabídce "File encoding".

4. Pokračujte dále, Sklik zkontroluje nahraný soubor a pokud je všechno v pořádku, tak neuvidíte žádnou chybovou hlášku. Ujistěte se, že jste vybrali třetí možnost - Update mode, jinak dojde ke smazání všech kampaní v účtu.

5. Po úspěšném importu prvního .csv souboru proveďte to samé se zbývajícími třemi soubory. A máte hotovo!

Stejný postup můžete použít pro kategorie - stačí pouze použít druhou šablonu Category Availability.

Líbí se ti PPC Robot? Nebuď hamoun a poděl se s přáteli!

Že ses ještě nerozhodl?

Nevadí, můžeš na měsíc vyzkoušet trial verzi zdarma.
Poradíme vám
© 2020 PPC-Robot.net
Made with ❤️ Lynt
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram